سون تونز,دانلود,موزیک,موسیقی,آهنگ خارجی,دیسکوگرافی,آیتونز,آهنگ,آلبوم

نگاهی به آلبوم Magdalene از FKA Twigs

No Rating
بعد از چهار سال انتظار، FKA Twigs آلبوم خود را تحت عنوان Magdalene منتشر می‌کند؛ آلبومی که اواخر 2019 منتشر شد و دهه‌ای رویایی برای موسیقی پاپ را به پایان برد. FKA Twigs انگلیسی را به همه‌فن‌حریف بودنش می‌شناسیم؛ آهنگسازی می‌کند، موزیک‌ویدیوهای شدیداً انتزاعی و عجیب‌وغریب کارگردانی می‌کند و از خیلی‌ از مدعیان فالستو را بهتر می‌خواند. در این متن نگاهی اجمالی خواهیم داشت به پستی و بلندی‌های آخرین آلبومش.نگاهی به آلبوم Magdalene از FKA Twigs
شاید بهتر باشد همین اول یادداشت اعتراف کنیم؛ حین تنظیم لیست 20 آلبوم برتر دهه توسط سون‌تونز، این کار را نشنیده بودیم. این آلبوم در عین نوآورانه بودن، جذاب و گیراست؛ بقدری که حداقل باید درمورد یکی از بهترین‌های دهه بودنش بحث کرد. FKA Twigs در آلبوم‌های قبلی خود کم نوآوری نشان نداده اما Magdalene اوج نوآوری اوست. FKA Twigs از آن آدم‌های لجبازی‌ست که اگر به آن اتهام هنرمند متظاهر بودن بزنید، پاسخ شما را با تظاهر به خود بودن نمی‌دهد؛ او خود را دیوانه‌ای می‌بیند که عاشق آزمایش کردن احوالات جدید است و همین امر باعث می‌شود “متظاهر” به نظر برسد. دائم لباس عوض می‌کند چون عاشق این کار است، حتی به قیمت نداشتن ستونی که شخصیت ثابت بنامدش، به قیمت متظاهر خوانده شدن. Magdalene ‌پاسخی‌ست سخت دندان‌شکن به این اتهام؛ FKA Twigs نمی‌تواند متظاهر باشد، چون از قید و بندهای محافظه‌کارانه‌ی هویتی رهاست. اگر لباس عروس به تنش کنید پا به فرار می‌گذارد، اگر جلوی حضّار مجبور به رقص باله‌اش کنید خود را در عالم رویا به گِل می‌نشاند. او نقش نمی‌گیرد و در دنیای قدیم این را رذالت می‌خواندند اما در دنیای امروز صداقت این شکلی‌ست.

قبل از انتشار آلبوم، Cellophane در قالب سینگل و موزیک‌ویدیو منتشر می‌شود؛ کاری شدیداً احساسی با شعری که شمشیر را برای ترکاندنِ حبابِ بغض از رو بسته. انگار که FKA Twigs عاشق قدم زدن با صدای نحیفش روی پیانویی زخم خورده باشد. در آلبوم، Cellophane به عنوان ترک پایانیِ آلبوم است که برخی منتقدان این انتخاب را مناسب ندیدند، اما وقتی به این حقیقت خیره‌ می‌شویم که Magdalene در ناکجای یک اتفاق شروع می‌شود، گشتن به دنبال پایان‌بندی درخور کمی مضحک به نظر می‌رسد. آلبوم با ترک thousand eyes شروع می‌شود، ترکی که حسی غیرقابل مهار را با پا پس می‌زند و با دندان پیش می‌کشد. نمی‌داند عاشق هزاران نگاه رسانه‌ست، نمی‌داند از ترک شدن توسط معشوق فراری‌ست، یا نمی‌داند که انقدر این عشق برایش عزیز است که حتی حاضر نیست آن را با معشوق تقسیم کند. او وسطِ ناکجاست، وسطِ اصواتی در هم که مانند انعکاسی گوشش را پر می‌کنند و جای خود را به سکوتی می‌دهند که با سکوتِ قبل از آشفتگی اصلاً یکی نیست.نگاهی به آلبوم Magdalene از FKA Twigs

گفتیم Magdalene نوآورانه‌ست، ممکن است سوال کنید کجایش دقیقا؟ نگاهی به تنظیم home with you بیاندازید. این تنظیم افراطی‌ست. ریورب زیاد روی وکال در حدی‌ست که گمان می‌برید تنظیم‌کننده‌ای بی‌جنبه و تازه‌کار پشت سیستم نشسته بوده باشد. آکوردهای پیانو بسیار ساده‌اند و “گوش تمرین ندیده” هم قادر به گرفتنِ رد آن هست، اما تنظیم افراطی کار طوری‌ست انگار که پایان‌بندیِ Life in a Greenhouse از Radiohead را برداشته باشید و یک لایه اصواتِ ناهنجار برای گوش 2000 بر روی اصوات قبلی بِکِشید و مسیرِ موسیقی پاپِ دهه‌ی 2020 را نقاشی کنید.

اگر بگوییم Magdalene روی مرز پاپ حرکت می‌کند و جهتگیری موسیقیِ حداقل یکی دو سالِ آینده‌ی خود را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد افراط نکرده‌ایم. در موسیقی امروز هم “دال”ها اصل شده‌اند و کسی دیگر به دنبال “مدلول” نمی‌گردد؛ معنا در پسِ نقش نیست و خودِ نقش است. همه خیره به صوت می‌نشینند و به دنبال چیزی بیشتر نمی‌گردند. Magdalene عمق را از معنایش قرض می‌گیرد و به صدایش وام می‌دهد. آدم را چهل دقیقه مبهوت نگه می‌دارد و دهان‌دوخته رها می‌کند.

آلبوم نقاط ضعف خود را دارد؛ بعضی ترک‌ها پایین‌تر از بقیه‌اند و آدم را در انتظار کارهای بهتر نگه می‌دارند. همچنین اگر بپرسید عمرِ تازگیِ کار چقدر است با بدبینی پاسخ می‌دهم؛ و البته هدف این آلبوم هم بیشتر نبوده. سوختن در یک لحظه، و ریختنِ درخشش شالوده‌ی پاپِ چند سال اخیر در چهل دقیقه در گوش شنونده. این تازه دومین آلبوم FKA Twigs است اما او از همین الآن نام خود را میان هنرمندان مهم عرصه‌ی موسیقی مطرح کرده و ثابت کرده باید با دقت بیشتری دنبالش کرد؛ در حدی که قبل از شنیدنِ کارهایش نباید لیستِ بهترین آلبوم‌های دهه را با اطمینان بست.

بهروز شجاعیان

برچسب ها

3 نظرها “نگاهی به آلبوم Magdalene از FKA Twigs”

  1. Avatar کیوان گفت:

    یادداشت بسیار دقیق و زیبایی بود

  2. Avatar MRM گفت:

    آلبوم رو برای دانلود قرار نمیدید؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *